See Mainio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "mainio"
},
"expansion": "mainio",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< mainio",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Mainio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainion",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Mainio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Mainio",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mainio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "85 15",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "89 11",
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Mainio-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "37 63",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 78",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Mainio-fi-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare) a male given name"
],
"tags": [
"error-lua-exec",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑi̯nio/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝i̯nio̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑinio"
}
],
"word": "Mainio"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑinio",
"Rhymes:Finnish/ɑinio/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "mainio"
},
"expansion": "mainio",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< mainio",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Mainio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainion",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainionaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainionansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Mainio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Mainio",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mainio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish surnames"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
"Finnish given names",
"Finnish male given names",
"Finnish terms with rare senses"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare) a male given name"
],
"tags": [
"error-lua-exec",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑi̯nio/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝i̯nio̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑinio"
}
],
"word": "Mainio"
}
Download raw JSONL data for Mainio meaning in All languages combined (20.2kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Mainio",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Mainio",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Mainio",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Mainio",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.